Sprawdź BIK za darmo przez internet Creditnow.pl

Sprawdź BIK za darmo przez internet

Co to jest BIK?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki prywatne w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych dotyczących historii kredytowej klientów, korzystających z usług banków SKOK-ów, a także pozabankowych firm pożyczkowych.

Zasady dotyczące przetwarzania danych zgromadzonych przez BIK zostały określone między innymi w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe i Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Najważniejsze zadania BIK

Nadrzędnym celem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących uregulowanych i aktualnie spłacanych zobowiązań finansowych, przede wszystkim takich jak kredyty, pożyczki, czy karty kredytowe.

Dane gromadzone i przetwarzane przez BIK, wykorzystywane są przez wszelkie polskie instytucje finansowe. Podmioty uprawnione wykorzystują informacje z BIK w celu ograniczenia ryzyka wyłudzeń, monitorowania zadłużenia i określenia zdolności kredytowej danego konsumenta. Co ważne, BIK gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje dotyczące historii kredytowej.

Na chwilę obecną z Biurem Informacji Kredytowej współpracują wszystkie banki komercyjne w Polsce, a także większość firm oferujących chwilówki. Są one odpowiedzialne za dane przekazywane do BIK, a także za dokonywanie korekt w przypadku, gdy dane się zdezaktualizują.

Jak założyć konto w BIK?

Ze względu na rosnącą skalę przestępstw związanych z wyłudzaniem danych i zaciąganiem przy ich użyciu pożyczek oraz kredytów, regularne sprawdzanie swojej sytuacji w BIK może okazać się bardzo pożyteczne.

Ponadto w przypadku, gdy posiadasz wiele zobowiązań i sam zaczynasz się gubić w kwestii terminowości ich spłat, sprawdzenie danych w BIK da ci pełen obraz twojej aktualnej sytuacji kredytowej.

Sprawdzenie danych zgromadzonych w BIK nie jest czasochłonne ani skomplikowane. Pamiętaj, że swój raport z Biura Informacji Kredytowej możesz wygenerować bezpłatnie raz na pół roku.

Pierwszym krokiem, niezbędnym do pobrania swojego raportu z BIK jest założeniu konta na stronie https://www.bik.pl/. Aby założyć konto, musisz najpierw wypełnić formularz osobowy w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Ze względu na poufność danych zawartych w BIK, weryfikacja podanych przez Ciebie danych osobowy może potrwać nawet do 3 dni roboczych. Formularz powinien zawierać:

  • Imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu
  • Numer serii dowodu tożsamości
  • Numer PESEL
  • Dane adresowe

Po wypełnieniu formularza należy potwierdzić, że zaznajomiłeś się z regulaminem BIK. Następnie w celu weryfikacji, będziesz musiał przesłać skan swojego dowodu osobistego i wykonać tak zwany przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł. Co ważne, dane konta bankowego, z którego wykonasz przelew, muszą być tożsame z danymi, które podałeś w formularzu. Innymi słowy, zlecenie płatności powinno zostać wykonane z Twojego osobistego rachunku bankowego. Środki przekazane w ramach przelewu weryfikacyjnego są bezzwrotne.

Kolejnym krokiem jest odebranie wiadomości e-mail, która zostanie przesłana na adres podany w formularzu. Wiadomość będzie zawierała link aktywacyjny, który należy otworzyć.

Po kliknięciu w podany link otrzymasz wiadomość SMS, oczywiście na podany w formularzu numer telefonu. SMS będzie zawierał kod autoryzacyjny.

Otrzymany kod posłuży do ostatecznej rejestracji konta w serwisie BIK. Ostatnim krokiem jest utworzenie unikalnego hasła, przypisanego do Twojego konta.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jeśli utworzyłeś konto na portalu www.bik.pl, możesz bezpłatnie pobrać swój osobisty raport BIK. W tym celu należy zalogować się na platformie, a następnie w panelu swojego konta kliknąć w ikonkę „wiadomości” i wysłać wiadomość, z prośbą o udostępnienie raportu.

BIK ma miesiąc na przesłanie raportu z Twoimi danymi, jednak w praktyce następuje to znacznie szybciej.

Kiedy raport będzie już gotowy do pobrania, otrzymasz informację na adres e-mail podany w formularzu.

Ostatnim krokiem jest ponowne zalogowanie się na swoje konto BIK, kliknięcie w ikonę „zębatego koła”, następnie przejście do zakładki „pliki do pobrania” i wybrania opcji „pobierz PDF”. Gotowe! Właśnie wygenerowałeś swój osobisty raport BIK.

Czego dowiesz się z raportu BIK?

Z dokumentu wygenerowanego za pośrednictwem portalu www.bik.pl dowiesz się, które instytucje finansowe składały zapytania do BIK na temat twojej historii kredytowej i aktualnych zobowiązań.

Ponadto, poznasz aktualny status wszystkich zobowiązań, które w danym momencie są do Ciebie przypisane.

Z raportu BIK dowiesz się także, jak oceniane są twoje bieżące i uregulowane zobowiązania. Te informacje przedstawione są w sposób bardzo czytelny. Oznaczenie kolorem zielonym oznacza, że dane zobowiązanie były spłacane terminowo. Barwa żółta to sygnał, że podczas spłaty występowały opóźnienia, natomiast kolor czerwony wskazuje, że zobowiązanie nie zostało w pełni spłacone.

Raport BIK zawiera także dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu uzyskasz informacje na temat tego, czy nie widniejesz w tych rejestrach.

Co więcej, z raportu dowiesz się, jaką część danego zobowiązania już spłaciłeś, a jaka kwota pozostała do uregulowania.

Raport BIK – czy warto go pobrać?

Jak najbardziej! Raport BIK da ci pełen wgląd w twoją historię kredytową, dzięki czemu będziesz w stanie określić swoją aktualną zdolność kredytową. Dowiesz się również, jakie zobowiązania i w jakiej wysokości pozostały Ci do spłaty.

Ponadto zweryfikujesz czy nikt nie wziął pożyczki lub kredytu na Twoje dane. Dowiesz się także, jakie dane osobowe są widoczne dla instytucji finansowych.

Rejestracja na stronie BIK i pobranie raportu jest darmowe, to dodatkowy argument przemawiający za weryfikacją swoich zobowiązań i historii kredytowej.

Jeśli okaże się, że posiadasz nieuregulowane zobowiązania, niezwłocznie skontaktuj się z przedstawicielem instytucji, w której posiadasz zadłużenie. Większość banków i firm pożyczkowych zgadza się na wydłużenie terminu spłaty, czy zmianę systemu ratalnego.

Dodaj komentarz