Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — jak tego dokonać? Creditnow.pl

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — jak tego dokonać?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — jak tego dokonać?

Banki to instytucja finansowa, której nadrzędnym celem, podobnie jak każdego innego biznesu, jest osiąganie znacznych zysków. Te przynoszą im w dużej mierze odsetki z kredytów, dlatego nie zależy im na tym, abyś spłacił swoje zobowiązanie przed czasem. Jednak masz do tego prawo, a co więcej taka sytuacja niesie dla Ciebie wiele korzyści. Jak to zrobić? Jak wygląda wcześniejsza spłata kredytu?

Kiedy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego możliwa jest na każdym etapie trwania Twojej umowy z bankiem. Jednakże nie zawsze jest to opłacalne. Jeżeli podpisałeś umowę kredytową przed 21 lipca 2017 roku i chcesz spłacić swoje zobowiązanie przed terminem, sprawdź dokładnie zapisy tej umowy. Może się okazać, że bank naliczy Ci sowitą prowizję za przedterminową spłatę.

21 lipca 2017 roku weszła w życiu ustawa o kredycie hipotecznym, która reguluje m.in. kwestię spłaty zobowiązania przed terminem. W świetle tej ustawy bank musi dostosować warunki przedterminowej spłaty o tej Ustawy, jak i Ustawy o kredycie konsumenckim. W praktyce bank może żądać od Ciebie zapłaty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, jeżeli zrobisz to w okresie pierwszych 3 lat trwania umowy. Nie każdy bank stosuje tę praktykę, ale jeśli zamierzasz dokonać wcześniejszej spłaty kredytu, sprawdź swoją umowę.

Wcześniejsza spłata kredytu — czy to się opłaca?

Jeżeli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, warto rozważyć wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dzięki temu zyskasz:

  • obniżenie kosztów kredytu i zwrot nadpłaconych prowizji i odsetek;
  • poprawę zdolności kredytowej i pozytywną historię w BIK, dlatego, jeżeli rozważałeś czyszczenie BIK przeanalizuj tę decyzję;
  • komfort psychiczny.

Czy bank ma prawo pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu?

Jak już wyjaśniliśmy, banki wciąż mogą naliczać opłaty w chwili, gdy postanowisz spłacić swój kredyt hipoteczny przed terminem. Wiele z nich odeszło jednak od tej praktyki z chwilą wejścia w życie Ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 roku. Co więcej, z chwilą wcześniej spłaty kredytu dochodzi do skrócenia okresu kredytowania, a co za tym idzie, zmieniają się koszty kredytu hipotecznego, w tym opłaty i prowizje, jakie zapłaciłeś bankowi. Dlatego możesz odzyskać ich część.

Co musisz zrobić, aby spłacić kredyt przed terminem?

Jeżeli postanowisz spłacić swój kredyt przed terminem lub dokonać częściowej spłaty, złóż wniosek do banku o udzielenie informacji na temat kosztów, jakie mogą się z tym wiązać. Sprawdź, w jakim terminie możesz to zrobić, złóż wniosek o wcześniejszą spłatę lub nadpłatę i dokonaj przelewu. Jeżeli dokonujesz częściowej spłaty, zdecyduj, czy nadpłata powinna skrócić okres kredytowania czy też obniżyć ratę kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz