Czy warto inwestować w kryptowaluty? | Bitcoin i nie tylko

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty swego czasu były tematem bardzo niszowym, natomiast w ostatnich latach ich popularność eksplodowała. Wciąż jest oczywiście wiele osób, które nie miały nigdy z nimi bezpośrednio do czynienia, natomiast zapewne niemal każdy miał okazję nieraz o nich usłyszeć.

Jeśli więc pojawiła się jakaś dodatkowa gotówka i czas zdecydować, w co się ją zainwestuje, kryptowaluty jawią się jako jedna z dostępnych opcji. Czy jednak warto po nią sięgnąć? Co warto wiedzieć o inwestycji w Bitcoina i inne tego typu instrumenty finansowe? Doradzamy!

Nie bez powodu krypto spotyka się z takim zainteresowaniem

O kryptowalutach często mówi się w towarzystwie Forexu (wymiany walut) czy akcji na giełdzie. Faktycznie, są to pod pewnymi względami podobne instrumenty finansowe. Najprościej mówiąc, kupujemy je (kryptowaluty, tradycyjne waluty, akcje) po niższej cenie, czekamy na jej wzrost i sprzedajemy po wyższej.

Rynek kryptowalut jest jednak mniej stabilny niż rynek walut tradycyjnych. Z jednej strony, daje to możliwość większego zarobku – osoby, które kupiły Bitcoina, kiedy jeszcze był warty kilkadziesiąt dolarów za jednostkę i sprzedały go później za wielokrotnie razy więcej, są tego żywym dowodem. Możemy mówić o całej grupie inwestorów, którzy dzięki krypto stali się milionerami.

Z drugiej, obok szansy na gwałtowne wzrosty istnieje też niemała szansa doświadczenia gwałtownych spadków wartości zakupionego krypto, czy to właśnie Bitcoina, czy dowolnego innego.

Decydując się na taką inwestycję, trzeba więc dobrze ją przemyśleć i być świadomym ryzyka. Warto sięgnąć po wiedzę zgromadzoną na internetowych blogach i portalach poświęconych kryptowalutom. Zebranie niezbędnych informacji zmniejszy szanse podjęcia złych decyzji. W końcu po co uczyć się na swoich błędach i tracić niepotrzebnie pieniądze, jeśli ktoś już wcześniej te błędy popełnił i dokładnie je omówił?

O czym pamiętać, inwestując w krypto?

Jeśli zdecydujemy, że krypto jest dobrą opcją w danym przypadku, jest jeszcze kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby przeznaczać na ten cel tylko tyle, ile jest się w stanie stracić bez znaczącego pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Ta rada dotyczy zresztą nie tylko krypto, ale ogółem inwestowania jako takiego, a więc również chociażby zakupu akcji na giełdzie.

Druga kwestia to odpowiedni dobór kryptowaluty. Do wyboru jest ich naprawdę wiele i ciągle powstają nowe. „Świeże” krypto może wydawać się dobrą okazją na szybki zarobek, ale nie zawsze twórcy takich przedsięwzięć są godni zaufania. Bitcoin, Ethereum czy inne krypto działające już od lat charakteryzują się większą stabilnością, chociaż oczywiście w ich przypadku również zdarzają się niekiedy gwałtowne zmiany kursu (czy to spadki, czy wzrosty).

Kiedy już ostatecznie wybierzemy interesującą nas kryptowalutę, sam proces jej zakupu i ewentualnej późniejszej sprzedaży nie należy do skomplikowanych. Transakcji tego typu dokonuje się za pomocą specjalnych platform – każda z nich może różnić się na przykład wysokością pobieranej prowizji, więc warto dobrze się zastanowić nad tym, która w danym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Dodaj komentarz