Hialuronidaza – co to jest i jakie są wskazania do zabiegu?

Hialuronidaza – co to jest i jakie są wskazania do zabiegu?

Hialuronidaza – co to jest i jakie są wskazania do zabiegu?

Hialuronidaza to enzym, który posiada zdolność do rozkładania kwasu hialuronowego – naturalnego składnika ludzkiego ciała, odpowiedzialnego m.in. za nawilżenie i elastyczność skóry. W dziedzinie medycyny estetycznej hialuronidaza jest powszechnie wykorzystywana do regulowania efektów procedur z użyciem kwasu hialuronowego, takich jak wypełniacze skóry. Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Czym jest hialuronidaza?

Hialuronidaza Wrocław jest naturalnie występującym enzymem w przyrodzie. Pełni funkcję katalizatora, który przyspiesza reakcje chemiczne. W przypadku hialuronidazy enzym ten aktywnie przyspiesza hydrolizę, czyli rozpad kwasu hialuronowego pod wpływem wody. W dziedzinie farmacji hialuronidaza jest wykorzystywana jako „czynnik rozprzestrzeniający”, umożliwiający przenikanie leków do wnętrza komórek. Jest używana w celu zwiększenia skuteczności terapeutycznej poprzez ułatwienie dystrybucji substancji leczniczych w organizmie.

Hialuronidaza znalazła również zastosowanie w medycynie estetycznej. Jej zdolność do rozrywania wiązań kwasu hialuronowego z wodą pozwala na redukcję źle przeprowadzonego zabiegu na przykład wypełniającego usta, czy też korektę asymetrii twarzy, która mogła wyniknąć po zabiegu z użyciem wypełniaczy skórnych.

Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Aby zrozumieć działanie enzymu w zabiegach iniekcyjnych, warto przyjrzeć się samej idei wykorzystania kwasu hialuronowego. Po zastosowaniu kwasu hialuronowego ma on zdolność do wiązania wody, tworząc trwałe „wypełnienie”, które redukuje zmarszczki lub daje efekt wypełnienia. 

Jeśli jednak pojawią się powikłania po podaniu zastrzyków z kwasu hialuronowego lub efekty iniekcji nie będą zadowalające dla pacjenta, istnieje możliwość usunięcia niepożądanych konsekwencji za pomocą aplikacji hialuronidazy. Procedura polega na wstrzyknięciu enzymu w te same miejsca, gdzie wcześniej podano kwas hialuronowy. Hialuronidaza działa poprzez rozkładanie kwasu hialuronowego na mniejsze składniki, co prowadzi do rozpuszczenia i eliminacji efektów poprzedniej iniekcji. Po jej zastosowaniu możemy szybko i kontrolowanie usunąć kwas hialuronowy, przywracając wcześniejszy stan lub umożliwiając wykonanie nowego, poprawionego zabiegu.

Jakie są efekty zabiegu hialuronidazy? 

Po jakim czasie zaczyna działać hialuronidaza? Pierwsze efekty mogą być zauważalne i odczuwalne już po bardzo krótkim czasie, nawet kilkanaście minut po podaniu zastrzyków. Wraz z upływem czasu efekt staje się bardziej wyraźny. Hialuronidaza utrzymuje się w organizmie przez okres do 72 godzin po podaniu, po czym naturalnie zostaje usunięta.

Dodaj komentarz