Kredyty konsolidacyjne - co warto o nich wiedzieć? Creditnow.pl

Kredyty konsolidacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Kredyty konsolidacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny może być niezwykle pomocnym produktem finansowym. Bardzo ważne jest jednak to, aby był tani i na czytelnych zasadach dla osoby zaciągającej świadczenie. W przeciwnym razie nie tylko nie pomoże, lecz może również zaszkodzić. W przypadku kilku kredytów na koncie czy wyczerpanego limitu na karcie kredytowej, wariant konsolidacyjny może przyjść nam z pomocą. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest świadczeniem, które przeznaczamy na spłatę bieżących zadłużeń, w tym kredytu gotówkowego, zadłużenia karty kredytowej, samego kredytu na sprzęt AGD czy RTV oraz tym podobne. Ma on an celu obniżenie miesięcznej kwoty zobowiązań poprzez wydłużenie okresu spłaty. Celem takiego kredytu jest zmniejszenie miesięcznego zobowiązania wobec wszystkich wierzycieli. Dokonuje się tego za pomocą jednej niższej raty w banku, w którym taki kredyt wybierzemy.

Jeżeli do tej pory kwota, którą musieliśmy przeznaczyć na spłatę zobowiązań wraz z odsetkami i innymi kosztami wynosiła pięć tysięcy złotych, to kredyt konsolidacyjny pozwoli nam ją obniżyć do realnej kwoty, jaką możemy w danym momencie zapłacić. Może to być często połowa dotychczasowych rat. Taka forma świadczenia zmniejsza nasze zobowiązania do jednej i akceptowalnej raty, ale nie zmniejsza naszych całościowych zobowiązań.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny nie jest bardzo skomplikowaną sprawą, lecz warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi zasadami z tym związanymi. W banku, w którym będziemy starali się o kredyt konsolidacyjny, należy złożyć szereg wymaganych dokumentów. Będziemy musieli podać dokładne informacje, jakie kredyty chcemy konsolidować. To niezwykle ważna informacja z perspektywy banku. Dowiemy się bowiem wtedy, czy placówka jest skłonna dane zobowiązanie włączyć w zakres konsolidacji.

Kolejną kwestią jest umowa z pracodawcą, jaką musimy mieć, aby starać się o kredyt konsolidacyjny. Część banków, widząc nasze problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, może nieprzychylnie patrzeć na umowę cywilnoprawną. Umowa o pracę na czas nieokreślony jako stabilne źródło dalszego finansowania naszego kredytu, będzie dużo lepszą kartą przetargową przy negocjacjach z daną placówką. W niektórych sytuacjach, gdy bank nie ma stuprocentowej pewności co do naszej przyszłej wypłacalności, może zaproponować formę dodatkowego zabezpieczenia w postaci bankowych zastawów, poręczeń czy zakupu nie zawsze taniego ubezpieczenia.

Finalnie składając wniosek warto spojrzeć na te aspekty, które są naturalne przed wyborem chociażby kredytów gotówkowych. Dobrze jest sprawdzić nie tylko oprocentowanie, lecz także RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Więcej informacji o kredytach konsolidacyjnych można znaleźć pod tym linkiem: https://finansowyopiekun.pl/kredyty-konsolidacyjne.

Dodaj komentarz