Jak sprawdzić czy jestem w BIK? - Creditnow.pl

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Każdy z nas ma wpływ na swoją historię kredytową, powinniśmy ją regularnie kontrolować, lecz jak sprawdzić swój status w BIKu? Wystarczy jedynie założyć proste konto przez internet na stronie biura i poprawnie przejść procedurę aktywacyjną naszego konta. Więcej informacji dowiesz się z całego artykułu

Jak zarejestrować się w BIKu krok po kroku?

Rejestracja w biurze informacji kredytowej jest prosta i przejrzysta, w pierwszym kroku musimy wejść na stronę formularza rejestracyjnego tutaj ( https://nowekonto.bik.pl ) i wypełnić poniższe dane:

 • Imię oraz Nazwisko
 • Adres email
 • Telefon komórkowy
 • Pesel
 • Numer dokumentu tożsamości (dowód, paszport, prawo jazdy – do naszego wyboru)
 • Data wydania oraz data ważności danego dokumentu
 • Pełny adres zamieszkania

Następnie wystarczy że wyrazimy zgody związane z przetwarzaniem danych oraz opcjonalnie zgody marketingowe biku i klikamy „dalej”. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o potwierdzenie naszej tożsamości poprzez przelew identyfikacyjny na kwotę 1 PLN z naszego osobistego rachunku bankowego.

Jak aktywować konto w biku?

Po poprawnej rejestracji oraz potwierdzeniu naszych danych przelewem następuje weryfikacja przez pracownika biura informacji kredytowej, jeśli zostaniemy poprawnie zweryfikowani (chodzi tylko o poprawność danych) otrzymamy na nasza pocztę email link aktywacyjny w który należy kliknąć, po otwarciu linku otrzymamy SMS z jednorazowym kodem autoryzacyjnym wystarczy że wprowadzimy go na stronie i ustawimy nasze nowe hasło do logowania. Należy pamiętać że naszym loginem jest pesel i loginu zmienić nie możemy.

Jakie dane uzyskam z bazy BIK?

Po zalogowaniu do konta biura informacji kredytowej możemy uzyskać indywidualny raport na temat stanu naszej historii kredytowej w tej bazie, dokładnie znajdujące się w bazie to:

 • Nasze dane osobowe,
 • informacje o rodzaju zobowiązania takie jak np. typ kredytu, ilość rat itp.
 • informacje o poręczonych przez ciebie kredytach,
 • informacje o terminowej spłacie zobowiązania (np. czy płacisz raty kredytu zgodnie z harmonogramem),
 • informacje o posiadanych przez ciebie zaległościach w spłacie
 • informacja o stanie punktacji kredytowej w skali 0 – 600 (im wyżej tym lepiej)

Dane przeważnie są aktualizowane przed podmioty wprowadzające raz w miesiącu, dlatego też jeśli spłacimy dane zobowiązanie może ono zostać zaktualizowane z opóźnieniem, należy o to dopytać w banku czy instytucji kredytowej.

Jak dokładnie działa BIK?

Czy mogę usunąć dane z BIK?

Na rynku instytucji finansowych i w internecie możemy się natchnąć na różne firmy oferujące „czyszczenie biku” niestety nic takiego nie istnieje, jedyną możliwością usunięcia negatywnych wpisów z bazy BIK jest wycofanie zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu umowy kredytowej, nasze dane wtedy dalej będą widniały w biku lecz w części statystycznej (wpis neutralny) sam BIK może przetwarzać informacje o tobie przez 5 lat od dnia spłaty zobowiązania i to bez twojej zgody – należy to mieć na uwadze.

Każda firma oferująca magiczne wyczyszczenie BIKu bazuje na niewiedzy klienta i pobiera prowizję tylko i wyłącznie za to co sami możemy zrobić, czyli proste pismo do instytucji która udzielała nam zobowiązania o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych.

Czy mogę za darmo sprawdzić BIK bez opłat?

Każdemu z nas przysługuje na podstawie obowiązującego prawa co 6 miesięcy darmowy raport / informacja ustawowa, zawiera on dokładnie takie same dane jak raport płatny czyli wszystkie informacje które Banki i instytucje przekazały do bazy. Innym sposobem jest skorzystanie z usług firm oferujących darmowe raporty BIK przy zaciąganiu pożyczki, jednakże ich ilość jest mocno ograniczona i trzeba uważać gdzie podajemy nasze dane osobowe.

Pożyczki bez BIK

Dodaj komentarz