Jak liczona i od czego zależy zdolność kredytowa

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdolno%C5%9B%C4%87_kredytowa

1. Wysokość uzyskiwanych dochodów

 

2. Regularność uzyskiwanych dochodów

Poza wysokością dochodów, bank bierze również regularność wpływów na rachunek. Co z tego, że w ostatnich trzech miesiącach wpływy były na wysokim poziomie, kiedy wcześniej wpływały w małych kwotach lub były nieregularne? Bank musi mieć pewność, że będziemy w stanie terminowano spłacać zobowiązanie przez cały okres kredytowania.

3. Rodzaj umowy o pracę

Dla banku lepszym klientem jest wnioskodawca zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony niż osoba z umową zlecenie. W tym pierwszym przypadku dochody są stabilne i długookresowe. Nie oznacza to oczywiście, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych lub prowadzące działalność gospodarczą nie otrzymają finansowania z banku. Jeżeli mamy np. umowę o dzieło czy zlecenie i co miesiąc otrzymujemy wynagrodzenie, to z pewnością bank nie będzie się bał udzielić kredytu. Podobnie jest w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej, firmy działającej od kilku lat i przynoszącej regularnie dochody.

4. Wydatki, czyli nasze pasywa

No dobrze. Zarabiamy średnią krajową, ale i tak bank odmówił nam przyznania kredytu. Dlaczego? Być może nasze wydatki są tak duże, że kwota, która zostaje nam „na rękę” jest zbyt mała. Wydatki, które ponosimy, obejmują między innymi: – koszty ponoszone w związku z utrzymaniem gospodarstwa domowego, – koszty związane ze spłacaniem aktualnych zobowiązań (kredyty i pożyczki, pożyczki ratalne, karty kredytowe, limity w rachunku, jak również poręczenia kredytowe).

5. Stan cywilny, czyli czy nasz majątek jest wspólny czy też nie

6. Nasza dotychczasowa historia kredytowa w biurach wymiany informacji typu BIK, BIG, KRD, ERIF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *