Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać? Creditnow.pl

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać?

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać?

Co to jest przelew natychmiastowy i kiedy go stosować?

Standardowe przelewy bankowe realizowane są z pewnym opóźnieniem w stosunku do czasu rzeczywistego, w którym dokonaliśmy płatności. Oznacza to, że przelew zlecony w piątek po południu, do odbiorcy dotrze zapewne w poniedziałek rano. Wyjątek stanowi sytuacja, w której obie strony posiadają rachunki w tych samych bankach, wtedy płatność zostanie przekazana znacznie szybciej. Jednak ze względu na potężną ilość instytucji bankowych funkcjonujących na obecnym rynku, takie sytuacje należą do rzadkości. Z czego wynika czas oczekiwania na standardowy przelew? Z systemu Elixir, wykorzystywanego do obsługi płatności, którego funkcjonowanie opiera się na przekazywaniu środków między bankami w 3 sesjach dziennie. Jeśli więc złożymy dyspozycję po zakończeniu ostatniej sesji, środki nie trafią na konto odbiorcy tego samego dnia. Przelewy natychmiastowe realizowane są natomiast w czasie rzeczywistym, powinny więc trafić na rachunek odbiorcy w przeciągu kilkunastu sekund, a maksymalnie kilku minut od zlecenia płatności. Jeśli więc, np. zapomnieliśmy, że dziś mija ostateczny termin na spłatę raty za pożyczkę i uświadomiliśmy to sobie za późno, aby przelew trafił na rachunek odbiorcy w ten sam dzień, skorzystanie z przelewu natychmiastowego (nazywanego również ekspresowym) będzie idealnym rozwiązaniem! Ta forma przelewu to również świetnie rozwiązanie w przypadku, gdy bliska nam osoba potrzebuje natychmiastowego zastrzyku gotówki, a nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej środków osobiście. Większość firm pożyczkowych również korzysta z przelewów natychmiastowych. Właśnie, dlatego pożyczone środki mogą trafiać na konta klientów w błyskawicznym tempie. Należ jednak pamiętać, że większość banków posiada limity dotyczące kwot i częstotliwości wysyłania przelewów ekspresowych. Traktuj je, więc jako ostateczność, a nie pospolitą formę płatności. Warto zweryfikować również, czy twój bank obsługuje przelewy natychmiastowe w weekendy i święta, gdyż nie jest to regułą.

Rodzaje i sposób działania przelewów natychmiastowych.

Na dzień dzisiejszy w Polsce funkcjonują dwa systemy obsługujące przelewy natychmiastowe. Są one od siebie niezależne i podlegają różnym podmiotom, aczkolwiek oba są w pełni legalne i sprawdzone, a co za tym idzie bezpieczne. Pierwszy z nich to Exprex Elixir, stworzony i obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ten system funkcjonuje w większości krajowych banków, więc za jego pośrednictwem możemy dokonywać przelewów ekspresowych ze swojego osobistego konta. Drugim systemem jest BlueCash koordynowany przez prywatną spółkę technologiczną Blue Media. Najczęściej używany jest do realizowania płatności za zakup towarów i usług online. A jak obsługa przelewów ekspresowych wygląda w praktyce? Załóżmy, że osoba zlecająca płatność posiada konto w banku Millenium, a odbiorca płatności w mBanku. Firma obsługująca przelewy ekspresowe za pomocą rachunków pomocniczych dokonuje następującej operacji. Najpierw przyjmuje przelew na swój rachunek w banku Millenium, a następnie, również ze swojego konta w mBanku przekazuje odpowiednią kwotę odbiorcy poprzez dokonanie przelewu wewnętrznego (w obrębie tego samego banku). Jak widać, przelew natychmiastowy to nic innego jak sprawne operowanie płatnościami w taki sposób, aby były dokonywane w czasie rzeczywistym.

Jak prawidłowo wykonać przelew ekspresowy? 

Przede wszystkim najszybszą i najwygodniejszą formą wykonania przelewu ekspresowego, jest skorzystanie z bankowości internetowej. Możemy to zrobić zarówno za pośrednictwem platformy internetowej, jak i aplikacji mobilnej naszego banku. Nie jest to jedyna forma, z której możemy skorzystać. Przelew natychmiastowy możemy zlecić również w placówce oddziału banku, jak i przez telefon. Oczywiście, obie te formy wydłużają czas realizacji płatności, więc w przypadku nagłej potrzeby przelania środków, warto korzystać z udogodnień online. Jeśli chodzi o samą procedurę zlecenia płatności, nie różni się ona od zlecenia standardowego przelewu bankowego. Oczywiście, należy podać niezbędne dane, zarówno swoje jak i odbiorcy, a następnie wybrać, jako formę przelewu „natychmiastowy”, tudzież „Express Elixir”, w zależności od nazewnictwa stosowanego w danym banku. W przypadku korzystania z systemu BlueCash, odbiorca otrzyma przelew z danymi firmy Blue Media, warto o tym wiedzieć, gdyż może to wywołać konsternację i podejrzenia. Co ważne, przelewy natychmiastowe można wykonywać wyłącznie w obrębie banków krajowych i w polskiej walucie. Oznacza to, że płatności na rachunki zagraniczne można dokonywać tylko w formie tradycyjnego przelewu.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i ile pieniędzy można w ten sposób przelać?

Koszt przelewów ekspresowych jest ściśle określany przez dany bank. W tej materii nie ma regulacji prawnych, nakazujących pobieranie konkretnej opłaty. Niestety, przelewy natychmiastowe w niewielu bankach są darmowe, jednak zazwyczaj koszt takiej transakcji nie jest wygórowany. Przykładowo, w banku Santander usługa przelewu natychmiastowego jest bezpłatna, natomiast w Pekao czy mBanku jednorazowy przelew ekspresowy to koszt 5 zł. Oczywiście, wpływ na koszt przelewu natychmiastowego ma również rodzaj konta, jaki posiadamy w danym banku. Niektóre instytucje oferują szereg usług i ułatwień przy wykupieniu odpowiedniego typu konta. Jeśli więc zakładamy, że z przelewów ekspresowych będziemy korzystać regularnie, dobrze jest poinformować o tym pracownika banku, który pomoże nam dobrać korzystną ofertę. Jako przykład może posłużyć oferta Credit Agricole. Ten bank daje klientowi możliwość wykupienia pakietu w cenie 9 zł miesięcznie, dzięki czemu będzie mógł wykonywać nielimitowaną ilość przelewów natychmiastowych. Tak samo przedstawia się kwestia górnych limitów środków, które można przekazać przy wykorzystaniu przelewu ekspresowego. Tutaj również wszystko zależy od oferty banku. Różnice w tej materii są jednak znacznie większe niż w przypadku samych kosztów przelewu. W Alior Banku przelejemy ekspresowo nawet do 100 tys. złotych, w Idea Banku 50 tys. złotych, natomiast już w Inteligo jedynie 3 tys. złotych. Jak widać widełki są bardzo szerokie, więc w sytuacji, w której dobieramy ofertę z myślą o przelewach ekspresowych, warto dopytać przedstawiciela banku o aktualne warunki dotyczące tej usługi. To samo tyczy się limitów dziennych i miesięcznych, w każdym banku te kwestie wyglądają inaczej, więc nie obejdzie się bez konsultacji i porównania ofert. Jeśli szukasz rzetelnych zestawień i rankingów, zarówno kont bankowych, jak i firm pożyczkowych, koniecznie odwiedź naszą witrynę creditnow.pl, posiadamy aktualne dane i sprawdzone oferty!

Dodaj komentarz