Ranking Kont Bankowych

Konto osobiste to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Jego wybór zależy od wielu czynników – celem rankingu jest ułatwienie klientom podjęcia odpowiedniej decyzji. Wyjaśniamy, jak powstaje nasze zestawienie.

Poradnik - Rankingu Kont Bankowych

Krótkie i zwięzłe wyjaśnienie jak powstaje nasz ranking kont bankowych

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to nic innego jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) przeznaczony dla osób fizycznych (prywatnych). Spośród wszystkich rachunków proponowanych i obsługiwanych przez instytucje bankowe osobiste konta bankowe są najczęściej wybieranymi rodzajami kont. Konto osobiste jest wykorzystywane do obsługi różnych transakcji finansowych – przelewów, płatności kartą etc. Jego właściciel ma prawo do swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim środkami, które otrzymuje np. z tytułu wynagrodzenia, emerytury czy innych świadczeń. Dla każdego klienta otwierającego konto w banku co innego ma znaczenie. Jedna osoba zwraca uwagę na niskie opłaty, a dla drugiej liczy się przede wszystkim dostęp do bogatego pakietu usług. Z tego też względu nasz ranking powstał na podstawie rozmaitych kryteriów oceny, dzięki czemu jest wszechstronny i kompleksowy.

Jak powstaje ranking kont osobistych?

Tworząc ranking kont osobistych, uwzględniliśmy kilka istotnych aspektów, które są dokładnie omówione w dalszej części niniejszego artykułu.
1. Opłaty.

    Opłaty to według nas kluczowa przesłanka decydująca o tym, czy konto warte jest zainteresowania. Banki pobierają opłaty głównie za:
  • uruchomienie i obsługę konta,
  • wydanie i obsługę karty,
  • wypłaty z krajowych bankomatów,
  • standardowe przelewy,
  • operacje zlecane w oddziale banku.

Najlepsze konto osobiste – czyli jakie?

Nie sposób wskazać ofertę konta osobistego, która zadowoli wszystkich, ale najlepsze konta bankowe odznaczają się pewnymi wspólnymi cechami. To właśnie one stały się dla nas punktem odniesienia podczas pracy nad rankingiem kont bankowych. Przy wyborze konta osobistego klienci w pierwszej kolejności szukają informacji o opłatach. Jest w pełni zrozumiałe, że nie chcą płacić

za obsługę konta i karty oraz za przelewy i wypłaty z bankomatów (w tym również z bankomatów firm partnerskich). W praktyce najczęściej wygląda to w ten sposób, że banki udostępniają za darmo wymienione usługi pod pewnymi warunkami. Trzeba się zastanowić nad tym, jak bardzo dane warunki uważa się za atrakcyjne.

Dla posiadaczy kont osobistych kładących duży nacisk na oszczędzanie istotne są parametry kont oszczędnościowych, które można powiązać z głównym rachunkiem. Wiele banków ma w ofercie usługę automatycznego oszczędzania, która polega przeważnie na zaokrąglaniu kwot transakcji i przenoszeniu nadwyżek na specjalny rachunek oszczędnościowy. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z oszczędzaniem – ale nie tylko dla nich. Jest o tyle wygodne, że nie wymaga planowania wydatków.

Dla osób, które sporo podróżują lub często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, konto obsługujące waluty obce to najrozsądniejszy wybór. Coraz więcej banków wprowadza do oferty karty wielowalutowe, trzeba jednak sprawdzić, z jakimi wydatkami wiąże się ich obsługa. Co się zaś tyczy wypłat z bankomatów za granicą, to tego typu transakcje są przeważnie obłożone prowizjami – ideałem byłoby 0 % prowizji, warto jednak szukać kont z jak najniższymi opłatami.

Idealny rachunek osobisty to w naszym wyobrażeniu konto łatwe w obsłudze i z dostępem do wielu udogodnień. Mowa tu m.in. o nowinkach technologicznych, które na co dzień znacznie ułatwiają korzystanie z rachunku za pośrednictwem telefonu z zainstalowaną aplikacją banku. Płatność Blikiem czy szybki przelew zrealizowany za pomocą smartfona to ogromna oszczędność czasu.

W cenie są ponadto promocje zarówno dla nowych, jak i stałych posiadaczy kont osobistych. Bank premiujący różne formy aktywności swoich klientów ma większe szanse wzbudzić zainteresowanie.

Każda osoba stająca przed wyborem rachunku osobistego powinna nade wszystko określić swoje priorytety. Dla jednych jest to oszczędzanie, dla innych dostęp do podstawowych usług czy możliwość używania telefonu do obsługi konta. Bez względu na indywidualne potrzeby łatwość obsługi powinna cechować wszystkie konta bankowe – ranking przez nas stworzony uwzględnił rozmaite „haczyki” stosowane przez banki.

Czy warto założyć konto osobiste przez internet?

Powszechny dostęp do internetu sprawił, że wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu – założenie osobistego konta w banku jest jedną z nich. Z naszym rankingiem jest to wyjątkowo łatwe – wystarczy kliknąć w wyróżnioną zakładkę i przejść na stronę banku. Tam należy wypełnić odpowiedni formularz i wyrazić zgodę na zawarcie umowy. Cała operacja nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. Banki proponują różne opcje zwarcia umowy, np. za pośrednictwem wideo rozmowy, przelewu weryfikacyjnego czy kuriera.

Rachunek bankowy – czy jeden wystarczy?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do posiadania więcej niż jednego rachunku. Wszystko sprowadza się w tym momencie do konkretnych potrzeb w obszarze zarządzania finansami – jeżeli są one rozbudowane, uruchomienie drugiego czy kolejnego rachunku znajduje uzasadnienie. Założenie konta nie jest obecnie skomplikowane i nie wymaga dopełniania szeregu formalności – można to zrobić online w dogodnych dla siebie warunkach.

Sprawdzaj nasz ranking i bądź na bieżąco!

Nasz ranking jest systematycznie aktualizowany. Na bieżąco wprowadzamy do niego nowe dane, zapewniając w ten sposób dostęp do najświeższych informacji. Sytuacja na rynku rachunków dedykowanych indywidualnym klientom zmienia się nieustannie – dokładamy wszelakich starań, aby podjęcie decyzji o wyborze konta osobistego było poparte wyłącznie konkretami wpływającymi na atrakcyjność danej oferty.

Top