Historia Kredytowa

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Każdy z nas ma wpływ na swoją historię kredytową, powinniśmy ją regularnie kontrolować, lecz jak sprawdzić swój status w BIKu? Wystarczy jedynie założyć proste konto przez internet na stronie biura i poprawnie przejść procedurę aktywacyjną naszego konta. Więcej informacji dowiesz się z całego artykułu

Jak zarejestrować się w BIKu krok po kroku?

Rejestracja w biurze informacji kredytowej jest prosta i przejrzysta, w pierwszym kroku musimy wejść na stronę formularza rejestracyjnego tutaj ( https://nowekonto.bik.pl ) i wypełnić poniższe dane:

  • Imię oraz Nazwisko
  • Adres email
  • Telefon komórkowy
  • Pesel
  • Numer dokumentu tożsamości (dowód, paszport, prawo jazdy – do naszego wyboru)
  • Data wydania oraz data ważności danego dokumentu
  • Pełny adres zamieszkania

Następnie wystarczy że wyrazimy zgody związane z przetwarzaniem danych oraz opcjonalnie zgody marketingowe biku i klikamy „dalej”. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o potwierdzenie naszej tożsamości poprzez przelew identyfikacyjny na kwotę 1 PLN z naszego osobistego rachunku bankowego.

Jak aktywować konto w biku?

Po poprawnej rejestracji oraz potwierdzeniu naszych danych przelewem następuje weryfikacja przez pracownika biura informacji kredytowej, jeśli zostaniemy poprawnie zweryfikowani (chodzi tylko o poprawność danych) otrzymamy na nasza pocztę email link aktywacyjny w który należy kliknąć, po otwarciu linku otrzymamy SMS z jednorazowym kodem autoryzacyjnym wystarczy że wprowadzimy go na stronie i ustawimy nasze nowe hasło do logowania. Należy pamiętać że naszym loginem jest pesel i loginu zmienić nie możemy.

Jakie dane uzyskam z bazy BIK?

Po zalogowaniu do konta biura informacji kredytowej możemy uzyskać indywidualny raport na temat stanu naszej historii kredytowej w tej bazie, dokładnie znajdujące się w bazie to:

  • Nasze dane osobowe,
  • informacje o rodzaju zobowiązania takie jak np. typ kredytu, ilość rat itp.
  • informacje o poręczonych przez ciebie kredytach,
  • informacje o terminowej spłacie zobowiązania (np. czy płacisz raty kredytu zgodnie z harmonogramem),
  • informacje o posiadanych przez ciebie zaległościach w spłacie
  • informacja o stanie punktacji kredytowej w skali 0 – 600 (im wyżej tym lepiej)

Dane przeważnie są aktualizowane przed podmioty wprowadzające raz w miesiącu, dlatego też jeśli spłacimy dane zobowiązanie może ono zostać zaktualizowane z opóźnieniem, należy o to dopytać w banku czy instytucji kredytowej.

Jak dokładnie działa BIK?

Czy mogę usunąć dane z BIK?

Na rynku instytucji finansowych i w internecie możemy się natchnąć na różne firmy oferujące „czyszczenie biku” niestety nic takiego nie istnieje, jedyną możliwością usunięcia negatywnych wpisów z bazy BIK jest wycofanie zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu umowy kredytowej, nasze dane wtedy dalej będą widniały w biku lecz w części statystycznej (wpis neutralny) sam BIK może przetwarzać informacje o tobie przez 5 lat od dnia spłaty zobowiązania i to bez twojej zgody – należy to mieć na uwadze.

Każda firma oferująca magiczne wyczyszczenie BIKu bazuje na niewiedzy klienta i pobiera prowizję tylko i wyłącznie za to co sami możemy zrobić, czyli proste pismo do instytucji która udzielała nam zobowiązania o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych.

Czy mogę za darmo sprawdzić BIK bez opłat?

Każdemu z nas przysługuje na podstawie obowiązującego prawa co 6 miesięcy darmowy raport / informacja ustawowa, zawiera on dokładnie takie same dane jak raport płatny czyli wszystkie informacje które Banki i instytucje przekazały do bazy. Innym sposobem jest skorzystanie z usług firm oferujących darmowe raporty BIK przy zaciąganiu pożyczki, jednakże ich ilość jest mocno ograniczona i trzeba uważać gdzie podajemy nasze dane osobowe.

Pożyczki bez BIK

Redakcja

Recent Posts

Tanie książki o biznesie. Zobacz, gdzie je kupić!

Marzy ci się kariera przedsiębiorcy lub ekonomisty, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Na start z pewnością przyda ci się…

3 miesiące ago

Hialuronidaza – co to jest i jakie są wskazania do zabiegu?

Hialuronidaza to enzym, który posiada zdolność do rozkładania kwasu hialuronowego – naturalnego składnika ludzkiego ciała, odpowiedzialnego m.in. za nawilżenie i…

11 miesięcy ago

Faktoring z regresem – wady i zalety rozwiązania

Przedsiębiorcy nieustannie poszukują kolejnych sposobów na zabezpieczenie płynności finansowej swojej firmy. Jednym z nich jest faktoring - usługa, która w…

1 rok ago

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — jak tego dokonać?

Banki to instytucja finansowa, której nadrzędnym celem, podobnie jak każdego innego biznesu, jest osiąganie znacznych zysków. Te przynoszą im w…

1 rok ago

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty swego czasu były tematem bardzo niszowym, natomiast w ostatnich latach ich popularność eksplodowała. Wciąż jest oczywiście wiele osób, które…

1 rok ago

Automaty vendingowe – czy to dobra inwestycja?

Obecnie istotnym problemem w przypadku przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów jest bezpieczne wydawanie ich klientom. Istnieje jednak dobre rozwiązanie pozwalające…

2 lata ago