Banki i Kredyty

Wymagania przy kredycie hipotecznym

W życiu każdego z nas przychodzi w końcu decyzja zakupu własnego mieszkania popularnie nazywanego czterema kątami czy też m2, rozważania o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zaczynamy zazwyczaj dopiero wtedy gdy mamy już upatrzone wymarzone mieszkanie czy też nieruchomość. Warto jednak już wcześniej pomyśleć i przygotować się na podjęcie tej decyzji aby pomyślnie udało nam się ją zrealizować.

Jaki wkład własny w kredycie hipotecznym?

Praktycznie każdy bank w Polsce wymaga wkładu własnego przy braniu kredytu hipotecznego, starając się właśnie o zobowiązanie tego typu musimy mieć wcześniej przygotowaną odpowiednią kwotę oszczędności.

Minimalny wkład własny w kredyt hipoteczny to 20 procent rynkowej ceny zakupu nieruchomości, oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły i tutaj pomoże dobra historia kredytowa oraz odpowiedni wybór banku w którym chcemy zrealizować zobowiązanie, istnieją również banku które zaaranżują transakcję przy 10 procentowej wpłacie własnej jednakże tutaj wybór banków będzie skromny, do ich grona zalicza się BNP Paribas Bank, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy oraz Citi Handlowy. Kolejnym minusem dziesięco procentowego wkładu własnego może być większa marża kredytowa lub wymagane dodatkowe zabezpieczenie (choćby poręczenie/żyrowanie kredytu przez osobę trzecią)

Banki oczywiście oferują lepsze warunki kredytowania osobom które jednak postanowią wyłożyć z własnej kieszeni większy procent wpłaty własnej, jest to także oczywiście z korzyścią dla nas ponieważ im większy wkład własny tym niższa marża kredytu co oznacza niższy koszt pożyczonej kwoty.

Warto także wspomnieć że przy kredycie hipotecznym nasza zdolność kredytowa ulegnie zmianie czasem nawet może się całkowicie wyczerpać, oznacza to że nie powinniśmy liczyć na kolejną szybką pożyczkę od banku od razu po dostaniu hipoteki, tak więc należy również rozważyć zaoszczędzenie większej kwoty nie tylko na sam wkład własny ale także na dodatkowe wydatki związane z wprowdzeniem się do mieszkanie choćby takie jak remont czy podatki.

Ile wynosi maksymalna wysokość kredytu hipotecznego?

Wysokość kredytowanej kwoty zależy od kilku czynników, pierwszym z nich jest wartość nieruchomości oraz zdolność kredytowa (czyli dotychczasowa historia zobowiązań oraz zarobki) klienta który zgłasza się po kredyt hipoteczny. Relacja pomiędzy wartością nieruchomości (zabezpieczenia kredytu) a kwotą nazywa jest wskaźnikiem LTV nie może przekroczyć 90 procent w większości banków, oczywiście i tutaj znajdą się odstępstwa od tej reguły.

Redakcja

Recent Posts

Tanie książki o biznesie. Zobacz, gdzie je kupić!

Marzy ci się kariera przedsiębiorcy lub ekonomisty, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Na start z pewnością przyda ci się…

3 miesiące ago

Hialuronidaza – co to jest i jakie są wskazania do zabiegu?

Hialuronidaza to enzym, który posiada zdolność do rozkładania kwasu hialuronowego – naturalnego składnika ludzkiego ciała, odpowiedzialnego m.in. za nawilżenie i…

11 miesięcy ago

Faktoring z regresem – wady i zalety rozwiązania

Przedsiębiorcy nieustannie poszukują kolejnych sposobów na zabezpieczenie płynności finansowej swojej firmy. Jednym z nich jest faktoring - usługa, która w…

1 rok ago

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — jak tego dokonać?

Banki to instytucja finansowa, której nadrzędnym celem, podobnie jak każdego innego biznesu, jest osiąganie znacznych zysków. Te przynoszą im w…

1 rok ago

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty swego czasu były tematem bardzo niszowym, natomiast w ostatnich latach ich popularność eksplodowała. Wciąż jest oczywiście wiele osób, które…

1 rok ago

Automaty vendingowe – czy to dobra inwestycja?

Obecnie istotnym problemem w przypadku przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów jest bezpieczne wydawanie ich klientom. Istnieje jednak dobre rozwiązanie pozwalające…

2 lata ago