W jakim przypadku umowa pożyczki jest nieważna?

W jakim przypadku umowa pożyczki jest nieważna?

W jakim przypadku umowa pożyczki jest nieważna?

Dzisiaj coraz więcej osób spotykają problemy finansowe. Galopująca inflacja powoduje, że ceny żywności, paliwa i rachunków ciągle rosną. Szczególne trudności mogą mieć osoby, których dochody nie są wystarczające. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mniejsze lub większe pożyczki. Jednak zaciągnięcie jej wiąże się z koniecznością zgromadzenia odpowiedniej wiedzy, na przykład kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się między innymi, w jakich przypadkach warto zdecydować się na pożyczkę, czy należy podpisywać umowę pożyczki w każdym przypadku, kiedy umowa pożyczki jest nieważna i wiele więcej.

Warto wiedzieć, jak najwięcej na temat pożyczek, jeśli planujesz taką zaciągnąć, by nie spowodować sobie w przyszłości jeszcze większych kłopotów finansowych czy prawnych. Dlatego powinieneś zatrzymać się na chwilę i przeczytać artykuł, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

W jakich przypadkach warto brać pożyczkę?

Jeśli przechodzisz przejściowe kłopoty finansowe z powodu zmiany pracy czy niespodziewanych wydatków, pewnie zastanawiasz się, jak możesz w łatwy i szybki sposób zdobyć nieco większą ilość gotówki w jak najszybszym czasie. Pierwszą rzeczą, jaką zazwyczaj przychodzi nam do głowy w takich sytuacjach, jest oczywiście pożyczka. Możesz udać się do swojego banku po pożyczkę, wziąć chwilówkę lub poprosić o pomoc członka rodziny. Wszystkie z tych pożyczek rządzą się nieco innymi prawami. Jednak w każdym przypadku warto wiedzieć, kiedy umowa pożyczki jest nieważna.

Przed wzięciem pożyczki zastanów się, czy poradzisz sobie bez niej – być może uda Ci się przejść przez problemy poprzez chwilowe ograniczenie niepotrzebnych wydatków, lub sprzedając niepotrzebne rzeczy, których już nie używasz. Jeśli jednak zdecydowałeś się na wzięcie pożyczki, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu, z której dowiesz się między innymi, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, na jakich zasadach brać czy dawać pożyczki przyjaciołom i rodzinie, oraz czemu warto udać się po pomoc do doradcy kredytowego.

Na jakich zasadach przyjmować pożyczki od rodziny lub przyjaciół?

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, ale chcesz uniknąć wszelkich formalności i ściśle określonego czasu spłaty każdej z rat, możesz poprosić o pomoc swoją rodzinę lub przyjaciół. Bliskie sobie osoby często pomagają sobie finansowo w trudnych sytuacjach – to normalne, każdy z nas może mieć czasem przejściowe problemy. Osoba, która udziela Ci pożyczki, powinna być kimś zaufanym, ale Ty także powinieneś być godną zaufania osobą – druga strona musi mieć pewność, że zwrócisz pożyczone pieniądze.

Nawet w przypadku pożyczki od znajomych czy rodziny, warto podpisać umowę pożyczki. Warto także znać sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna – oczywiście wtedy, kiedy nie została zawarta na papierze.

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

Zawarcie umowy pożyczki, zwłaszcza wtedy, kiedy bierzemy pożyczkę poza bankiem czy instytucją finansową, może sprawiać nam problemy. Nie każdy z nas wie, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Warto więc wiedzieć, w jakich przypadkach umowa pożyczki traci na ważności.

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

 • Kiedy zabezpieczenie jest znacznie mniejsze lub dużo większe, niż kwota samego długu. Na przykład, kiedy nieruchomość jest zabezpieczeniem pożyczki na kilka tysięcy złotych.
 • Kiedy zapisy znajdujące się w umowie pożyczki nie są zgodne z prawem – czyli na przykład, kiedy odsetki od raty są znacznie większe niż maksymalne, ustalone w ustawie.
 • Kiedy w umowie pożyczki znajdują się błędy formalne lub braki, na przykład brak podpisów stron, brak ich danych osobowych
 • Kiedy w umowie pożyczki brakuje osoby trzeciej, która mogłaby być zobowiązana do spłaty pożyczki. Na przykład wtedy, kiedy brakuje zgody jednego z małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową.

Wiesz już, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Jednak to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać, pożyczając pieniądze. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy osoba ubezwłasnowolniona może wziąć pożyczkę, czemu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, oraz na co uważać podczas brania pożyczki.

Pożyczka dla osoby ubezwłasnowolnionej – czy to możliwe?

W polskim prawie funkcjonuje termin ubezwłasnowolnienia. Ubezwłasnowolnienie ma miejsce w przypadku, kiedy osoba fizyczna ma ograniczoną możliwość do czynności prawnych. Mówimy o ubezwłasnowolnieniu częściowym lub ubezwłasnowolnieniu całkowitym. Czy osoba ubezwłasnowolniona może wziąć pożyczkę? Kiedy umowa pożyczki jest nieważna, w przypadku wzięcia jej przez osobę ubezwłasnowolnioną?

W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego umowa pożyczki jest nieważna, kiedy osoba ubezwłasnowolniona wzięła pożyczkę bez wiedzy swojego opiekuna prawnego. W tym przypadku tylko opiekun może działać w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z ubezwłasnowolnieniem częściowym, kiedy umowa pożyczki jest nieważna? Wtedy, kiedy opiekun osoby częściowo ubezwłasnowolnionej nie wyraził zgody na wzięcie przez nią pożyczki.

Gdzie zgłosić się, aby bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę na dobrych warunkach?

Branie pożyczki to zawsze branie na siebie mniejszej, lub większej odpowiedzialności finansowej. Musisz mieć pewność, że w określonym w umowie czasie spłacisz całą kwotę pożyczki. Musisz także podać w umowie swoje dane oraz dobrze znać podmiot udzielający Ci pożyczki. Są bowiem sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna z powodu, iż zabrakło w niej podstawowych informacji.

Jeśli chcesz bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę na najlepszych możliwych warunkach, zgłoś się do doradcy kredytowego, który pomoże Ci w wybraniu dla Ciebie najlepszej oferty pożyczki. Doradca kredytowy nie tylko pomoże Ci wynegocjować najlepsze warunki, ale także powie, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania. Dzięki temu unikniesz wielu niepożądanych sytuacji.

Pamiętaj, by zawsze czytać treść umów pożyczek!

Ta rada może wydawać się na początku dość oczywista – naturalnym jest, że zawierając jakąkolwiek umowę, należy dokładnie ją przeczytać i zapoznać się z jej warunkami, jeszcze przed podpisaniem. W takim przypadku, jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, możesz jeszcze coś zmienić. Złożenie podpisu jest równoznaczne ze zgodzeniem się na warunki umowy. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Na szczęście Ty wiesz już, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, ponieważ przeczytałeś prawie cały artykuł. Dzięki podstawowej wiedzy na temat zaciągania pożyczek możesz być pewien, że żadna sytuacja Cię nie zaskoczy, a Ty będziesz bezpieczny. Pamiętaj, aby zawsze dopytać o kwestie na umowie, które nie są dla Ciebie do końca zrozumiałe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy nagle okaże się, że zgodziłeś się na inne warunki, niż myślałeś. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej właśnie wiedzy poradzisz sobie z zawarciem umowy pożyczki.

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna? Cała treść w pigułce

Podsumowując – zaciąganie pożyczki nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się nam to wydawać. Warto wiedzieć, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, jakie punkty muszą znaleźć się na takiej umowie, oraz kto nie może zaciągnąć pożyczki bez zgody. Odpowiedzi na wszystkie te pytania zbieramy jeszcze raz, w pigułce:

 • Na umowie pożyczki musi znaleźć się podpis obu stron
 • Zabezpieczenie musi być proporcjonalne do wartości pożyczki
 • Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie może wziąć pożyczki
 • Umowa pożyczki będzie nieważna, jeśli podpisze ją bez zgody opiekuna osoba częściowo ubezwłasnowolniona
 • Zawsze należy dokładnie czytać treść umowy pożyczki
 • Warto pisać umowę pożyczki nawet w przypadku pożyczki od rodziny czy przyjaciół
 • Doradca kredytowy może w wielu przypadkach okazać się niezbędny
 • Należy dobrze zastanowić się, czy w Twojej sytuacji pożyczka jest niezbędna.

Wiesz już kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Teraz możesz być spokojny, niezależnie od tego, czy Ty wziąłeś, czy też udzieliłeś pożyczki.

Dodaj komentarz