Pożyczka czy kredyt inwestycyjny – co wybrać na rozwój działalności? Creditnow.pl

Pożyczka czy kredyt inwestycyjny – co wybrać na rozwój działalności?

Pożyczka czy kredyt inwestycyjny – co wybrać na rozwój działalności?

Rozważania nad wyborem odpowiedniego źródła finansowania są podstawową kwestią każdego przedsiębiorcy, który planuje rozwój swojej działalności. W zależności od potrzeb i specyfiki firmy można zdecydować się na różne formy wsparcia finansowego, takie jak pożyczki unijne czy kredyty inwestycyjne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Pożyczki unijne – wsparcie z Funduszy Europejskich

Pożyczki unijne to specjalne produkty finansowe oferowane w ramach Funduszy Europejskich, które cieszą się dużą popularnością wśród mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. Ich główną zaletą jest korzystne oprocentowanie oraz elastyczne warunki spłaty. Pożyczki te są dostępne na różnorodne cele. Między innymi na zakup nowych maszyn, modernizację infrastruktury, wdrażanie nowych technologii lub realizację projektów proekologicznych. Taka pożyczka inwestycyjna może być przeznaczona na szeroki zakres celów, w tym rozwój technologiczny, tworzenie nowych miejsc pracy oraz zatowarowanie.

Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na różne formy wsparcia, takie jak pożyczki obrotowe, które pomagają w finansowaniu bieżącej działalności firmy, czy pożyczki na rozwój innowacji, wspierające projekty badawczo-rozwojowe. Warunkiem uzyskania pożyczki unijnej jest spełnienie określonych kryteriów. Między innymi przedstawienie mierzalnych i uzasadnionych celów finansowanych projektów oraz zgodność z regionalną strategią rozwoju. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania pożyczki unijne są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych, szczególnie dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność lub mają ograniczone możliwości pozyskania kapitału.

Kredyt inwestycyjny – wsparcie na konkretne projekty

Kredyt inwestycyjny to popularna forma finansowania, skierowana głównie do firm planujących realizację dużych projektów inwestycyjnych. Kredyty te są przyznawane na określone cele, takie jak zakup nieruchomości, budowa nowych obiektów, zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych, modernizacja majątku czy inwestycje w infrastrukturę IT. Typowy kredyt inwestycyjny często wymaga od przedsiębiorcy posiadania wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi od 20% do 30% wartości inwestycji.

Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca musi przedstawić szczegółowy biznesplan oraz dokumenty finansowe potwierdzające zdolność kredytową firmy. Ważnym elementem jest również wkład własny, który stanowi zabezpieczenie dla banku. Inwestycyjny kredyt dla firm może być udzielany na długi okres, nawet do 30 lat, co pozwala na rozłożenie spłaty na dogodne raty. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy okres spłaty, tym niższa miesięczna rata, ale wyższy całkowity koszt kredytu.

Dodaj komentarz