Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców - Sprawdź czy będziesz spłacał Creditnow.pl

Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców – Sprawdź czy będziesz spłacał

Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców – Sprawdź czy będziesz spłacał

Wierzyciele czyli Banki oraz instytucje pozabankowe/pożyczkowe nie mają żadnych podstaw aby żądać spłaty długów od pełnoletnich dzieci dłużników ale czy aby napewno w każdym przypadku dziecko nie odpowiada za dług rodzica? Kiedy można egzekwować długi od dzieci zaległych osób?

 

Kiedy dzieci odpowiadają za długi rodziców?

Po pierwsze należy wspomnieć o popularnym dość poręczeniu pożyczki rodziców przez dziecko, decydując się na taki krok i zostając żyrantem w pełni świadomie bierzemy na siebie odpowiedzialność spłaty w przypadku jej zaprzestania przez rodziców, nawet w przypadku śmierci dłużnika żyrant dalej odpowiada za spłatę długu, oczywiście należy dodać że często taki kredyt czy pożyczka jest objęta ubezpieczeniem w przypadku śmierci kredytobiorcy należy wtedy uważnie zapoznać się z klauzulami jak i umową.

Drugą sytuacją w jakiej dzieci odpowiadają za zadłużenia rodziców jest przyjęcie spadku po śmierci rodzica, w chwili śmierci rodziców dzieci stają się spadkobiercami całego majątku (chyba że testament stanowi inaczej), lecz z przyjęciem spadku nie wiąże się tylko majątek lecz również zobowiązania takie jak niespłacone pożyczki, kredyty czy hipoteka na danej nieruchomości. Zgodnie z przepisami i obowiązującym prawem wierzyciele mają otwartą ścieżkę do dochodzenia rozszczen wobec osób przejmujących wszystkie obowiązki zmarłego pożyczkobiorcy.

Jak nie odpowiadać za długi rodziców po ich śmierci?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, w pierwszym kroku należy przeanalizować wszystkie zobowiązania zmarłego krewnego/rodzica a także zawarte umowy kredytowe, niestety prawda jest taka że w przypadku przyjmowania majątku nie wiemy i nikt nas nie poinformuje czy przejmujemy też długi. W przypadku przejęcia właśnie długów o których wiedzieliśmy takich jak pożyczki pozabankowe czy kredyty bankowe należy starannie zapoznać się z umowami ubezpieczeń tych zobowiązań, bardzo możliwe iż jest zastrzeżenie o spłacie zobowiązania z ubezpieczenia w przypadku śmierci kredytobiorcy. Po przyjęciu spadku mamy również możliwość o wystąpienie do banków celem poznania majątku i otwartych kont na osobę zmarłą – należy skorzystać z tego rozwiązania.

Jeśli jednak wiadomo nam o długach osoby zmarłej a majątek jej nie wystarczy na pokrycie wszelkich zobowiązań pozostaje nam przeprowadzenie sprawy spadkowej i zrzeknięcie się spadku.

 

Kiedy możemy więc egzekwować długi od dzieci dłużników?

Podsumowując, możemy ezgekowować długi od dziecki dłużników tylko w przypadku:

  1. Poręczenia pożyczki rodzica przez dziecko (wtedy jako żyrant odpowiadamy własnym majątkiem)
  2. Przyjęcie spadku po zmarłym rodzicu który miał otwarte zobowiązania

Dodaj komentarz