Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? - kilka istotnych prawd

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? – kilka istotnych prawd

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? – kilka istotnych prawd

Doskonale znana prawda

Odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?”, to nie odpowiedź typu wejdź na Google, wpisz dane i poczekaj aż Ci się wyświetli to, czego aktualnie szukasz. Rzecz jasna czasami można tak dojść do wpisów zaliczanych do dość kompromitujących, ale to rzecz jasna tylko plotki rozpowszechniane w sieci. Jeśli zaś chodzi o dostęp do wiarygodnych danych, to posiadają takowy tylko firmy udzielające pożyczek, takie jak skoki lub banki, w tym wiarygodne banki zaliczane do międzynarodowych. Takie instytucje sprawdzają ważne informacje o klientach ubierających się o kredyt dosłownie co dzień, ale nie da się pójść do banku, po to by otrzymać choćby plotkę o kliencie, którym to jest znajoma lub znajomy.

Ustawa o ochronie danych

W czasach obecnych istnieją ustawy, a nawet normy prawne narzucone przez UE. One zaś jasno stwierdzają, że bank lub skok nie może udostępnić danych jednej prywatnej osoby drugiej osobie. Dlatego też odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?”, to nie odpowiedź w stylu przejdź się pod śmietnik pod placówką jednego z banków i poszukaj w papierach. W takim śmietniku nic nie może się znajdować, a dane muszą być we wnikliwy sposób niszczone przez same banki lub przez firmy zewnętrzne posiadające odpowiednie certyfikaty. Dlatego też do tego typu danych wrażliwych może mieć dostęp inny bank lub skok powszechnie uznawane za wiarygodne lub eksperci, którzy to analizują sytuację finansową konkretnej osoby na potrzeby postępowania, ale nawet taki ekspert musi się obchodzić z tego typu materiałami w sposób właściwy. Oznacza to ukrywanie takowych i co równie istotne jeśli ekspert ten konsultuje się z innym o bardziej imponującej wiedzy, to taka dodatkowa konsultacja także musi być udokumentowaną na potrzeby postępowania. W skrócie oznacza to podanie danych drugiego eksperta i dokumentów, które to analizował w konkretnym czasie.

Plotka

Prawda tkwi też i w tym, że o zadłużeniu osoby prywatnej można dowiedzieć się od jej znajomych, ale tego typu informacje są dość niepewnymi. Można takich użyć w trakcie trwania sprawy cywilnej, bo coś takiego jest dozwolone i to nawet wtedy gdy dane zostały pozyskane w niezbyt elegancki sposób. Jednym słowem do jakiegoś stopnia jest to legalne, choć sposób pozyskania takich informacji może wpłynąć na wygląd spraw. Tak może być, bo dla składu orzekającego lepszy jest dowód pozyskany w sposób elegancki, czyli z użyciem metod uznawanych i za legalne i za moralne jednocześnie. Dlatego też odpowiedź powiązana z pytaniem „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?” dosłownie musi być powiązana z przedstawieniem dokumentów i z przekazaniem materiałów ekspertowi. Nie ma w tym utrudnienia, bo sprawa zaczyna kiepsko wyglądać dopiero wtedy gdy dane uznawane za wrażliwe zaczynają krążyć po sieci w charakterze plotek. W tego typu przypadkach dochodzi do złamania prawa, ale nie ma w tym kompletnie nic zaskakującego, bo niektórzy nie są dość odpowiedzialni i pokrętnymi metodami udostępniają wiedzą, która powinna być tajną.

BIK

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej, które rzecz jasna nie udziela informacji osobom prywatnym, nawet wtedy gdy udowadniają, że innej osobie prywatnej lub osobom wytoczyły sprawę cywilną. Tego typu metoda powiązana z pytaniem „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?” na sto procent nie przejdzie, bo dane te może poznać bank lub skok. Może je także poznać prokuratura lub powiązani z nią eksperci, ale dopiero po okazaniu odpowiednich dokumentów uprawniających do analizowania historii finansowej konkretnej osoby prywatnej. W innych przypadkach BIK nie może wydać dokumentów powiązanych z własnymi klientami, bo będzie to rzecz jasna przestępstwo i to nawet wtedy gdy potwierdzi się znikomą część danych za pomocą plotki, która trafi dalej. Trudno dokładnie powiedzieć czy takie przecieki powiązane z informacjami mają miejsce i ile ich jest, ale pewnym jest to, że jakaś część danych wrażliwych wycieka i to co jakiś czas. Nie wynika to wyłącznie z działań zaliczanych do celowych, ale ze względu na to, że dokumenty leżały na biurku przez jakiś czas i coś z takowych wyczytała osoba trzecia. Oficjalnie do takich incydentów nie dochodzi, ale ludzie zajmujący się taką dokumentacją raz na jakiś czas popełniają błędy.

Błędy z przeszłości

Skoki jakiś czas temu były uznawane za instytucje mniej wiarygodne. Nie chodzi tu jedynie o to jak one udzielały pożyczek i czy wliczały w takowe opłaty dodatkowe zaliczane do kontrowersyjnych. Więcej znaczyło rzecz jasna to, że taki skok mógł wyrzucić dokumenty o kliencie lub klientach do zwyczajnego pojemnika na odpady papierowe i to pod postacią papierów nie pociętych na drobne skrawki. Poznanie informacji ze śmietnika, czyli dowiedzenie się w ten sposób „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?” to rzecz jasna metoda nie ładna. Tego typu papiery mogą mieć nawet więcej niż te trzy lata kalendarzowe, czyli nie da się ich użyć w sprawie powiązanej z przestępstwem gospodarczym, ale i tak nie powinny trafić w całości na śmietnik, bo generalnie to nadal mają one jakąś wartość w sensie prawnym. Dowodem rzecz jasna być nie mogą, ale rysują one pewien obraz postępowania jakiejś osoby prywatnej, a to może mieć wpływ bezpośredni na to jak się potoczą dalej sprawy związane z procesem cywilnym. Obecnie szanse na znalezienie kompromitujących danych na śmietniku są rzecz jasna minimalne, ale o ludziach krąży bardzo wiele plotek w sieci, a kontrolowanie takowych jest bardzo trudne.

Urząd Skarbowy

Nie da się też ukryć tego, że odpowiedź na pytanie „Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?” doskonale zna Urząd Skarbowy. Mowa tu konkretnie o tym, że jakaś część urzędów i urzędników państwowych zazwyczaj przynajmniej inicjuje proces odtajnienia danych finansowych osób prywatnych. Ma to rzecz jasna związek z postępowaniem karnym, choć w niektórych przypadkach i proces cywilny może być tym powiązanym z interwencją urzędników. Wiele zależy od dokładnego charakteru sprawy, a ten może być nawet bardzo zawiłym. Tego typu zawiłość wynika głównie z tego, że ludzie nie biorą pożyczek i kredytów tylko po to, by nabywać auta i nieruchomości. Tak się dzieje dość często, ale dla niektórych niewielka pożyczka to szansa na przetrwanie czasu powiązanego ze skrajnymi warunkami ekonomicznymi. Nie każdy myśli w dokładnie ten sposób i nie każdy sięga po drobną pożyczkę lub po kredyt, bo ludzie wolą wziąć pożyczkę od rodziny dalszej lub bliższej. W grę w tego typu przypadkach wchodzą także znajomi zaliczani do dość dobrych, czyli zadłużanie się i powiązane z tym dodatkowe problemy to dla większości zwyczajnych ludzi ostateczność.

Kryzys finansowy

Nieciekawe czasy obecne to rzecz jasna kryzys gospodarczy powiązany z tym, że gospodarka była blokowaną w czasie pandemii przynajmniej częściowo. Sytuacja ta zaczęła się w marcu roku 2020, a w lutym roku 2022 doszła dodatkowo wojna na Ukrainie. Wszystkie te aspekty rzecz jasna wpłynęły na inflację, a ta wpłynęła na oprocentowanie kredytów i pożyczek ratalnych. Taki stan rzeczy nie wpłynął na utrudnianie powiązane z tym jak sprawdzić zadłużenie osób prywatnych, bo prawa związane z ujawnianiem tych danych są nadal takimi samymi, choć dla wielu z nas zmieniła się zdolność kredytowa, a ona jest powiązaną z tym ile kredytów spłacamy, czyli da się ją odkryć w banku, ale można też wpłynąć na tę zdolność przechodząc z obecnym kredytem do innego banku. Możliwość tego rodzaju nadal istnieje i chyba zawsze będzie istnieć.

Unieważnienie umowy kredytowej

Ludzie mają też dodatkową możliwość powiązaną z unieważnieniem umowy kredytowej. Możliwość ta nie utrudnia i nie ułatwia sprawdzania danych, a konkretniej tego jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. Wpływa zaś na wynik tego sprawdzania, bo po jakimś czasie unieważnienie odmieni sytuację jakiejś osoby zadłużonej. Tylko ze względu na to, że będzie ona musiała zwrócić środki finansowe, z których to rzeczywiście skorzystała. Jednym słowem możliwość ta ratuje życie niektórym z nas i to także w prawnym znaczeniu tego słowa, choć bywa ona powiązaną z ogłoszeniem upadłości firmy i dlatego trudno nazwać to kombinowanie sukcesem, ono jest raczej tym finansowym ograniczaniem szkód.

Dodaj komentarz