Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Creditnow.pl

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Firmy pożyczkowe, banki oraz instytucje rządowe korzystają z kilkunastu rejestrów/baz danych dotyczących historii kredowych oraz zadłużeń, jedną z nich jest właśnie KRD – Krajowy Rejestr Długów który gromadzi dane na temat wiarygodności płatniczej przedsiębiorstw oraz osób fizycznych.

Czym dokładnie jest Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów w skrócie KRD to instytucja która powstała w 2003 roku, początkowo firma zajmowała się przechowywaniem informacji na temat zadłużenia podmiotów gospodarczych czyli firm, od 2010 roku w rejestrze KRD można znaleźć również dane na temat zadłużeń osób fizycznych. W samym 2010 roku do Krajowego Rejestru Długów trafiło ponad 1 mln dłużników. Dzięki prowadzonemu rejestrowi każdy wpisany dłużnik przestaje być anonimowy a obecność w tej bazie powoduje problemy w kontaktach handlowych czy zaciąganiu kolejnych zobowiązań

 

Jak krok po kroku sprawdzić czy jestem w KRD?

 1. Wchodzimy na stronę główną Krajowego Rejestru Długów pod linkiem: https://krd.pl

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

2. W górnym prawym rogu klikamy przycisk „Panel Klienta” który przeniesie nas do logowania/rejestracji

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

3. Jeśli nie posiadamy jeszcze konta w KRD klikamy przycisk załóż konto w dużym bannerze „Sprawdzenie siebie w KRD BIG SA”

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

4. Zostaniemy przekierowani na główną stronę serwisu „Chroń Pesel” jest to podserwis KRD dla konsumentów. Możemy też bezpośrednio przejść do formularza rejestracji wchodząc w link: https://konto.chronpesel.pl/AccountRegistration/Register/

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

5. Formularz rejestracji składa się z 3 kroków, w pierwszym jesteśmy proszeni o podanie podstawowych danych takich jak:

 • Imię i Nazwisko
 • Telefon Komórkowy
 • E-Mail
 • Kod Pocztowy
 • Login (Twój numer pesel)
 • Hasło

6. W kroku drugim formularza musimy potwierdzić poprawność podanych przez nas danych

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

7. W ostatnim kroku otrzymujemy potwierdzenie założenia konta wraz z prośbą potwierdzenia adresu email

 

8. Po kliknięciu potwierdzenia adresu w mailu zostaniemy przekierowani do opłaty weryfikacyjnej

 

Za co dokładnie można trafić do KRD?

Jeśli chodzi o osoby fizyczne minimalna kwota wpisu do KRD wynosi 200 PLN zadłużenia, a termin przeterminowanej płatności musi przekroczyć 60 dni, Co więcej KRD aby dokonać wpisu wymaga poinformowania dłużnika o zamiarze wpisu do bazy i wpis dodaje dopiero po miesiącu od wysłania takiego powiadomienia przez wierzyciela.

Trafić do KRD można dokładnie przez:

 • Niespłacenie pożyczki (bankowej lub pozabankowej)
 • Brak regulowania świadczeń alimentacyjnych
 • Brak opłaty za usługi pocztowe i telekomunikacyjne (w przypadku zawartej umowy)
 • Przewóz osób i bagażu w komunikacji publicznej bez posiadania biletu
 • Brak opłaty za dostarczenie energii elektrycznej, gazu lub oleju opałowego
 • Nie uiszczenie opłaty za usługi wodociągowe i kanalizacyjne
 • Zadłużenie wynikające z wywozu nieczystości
 • Brak płatności za dostarczenie energii cieplnej

Powyższe rzeczy dotyczą zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne, należy również wspomnieć iż w przypadku właśnie firm minimalna kwota wpisu jest większa ponieważ wynosi ona 500 PLN (niższe zadłużenia nie mogą być wpisane). W tym również jak w przypadku osoby fizycznej termin spłaty musi zostać przekroczony o 60 dni a wierzyciel musi poinformować o zamiarze wpisu do bazy dłużników (np listem poleconym)

Czy za mandat można trafić do Krajowego Rejestru Długów?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej za niezapłacony mandat wystawiony w komunikacji miejskiej możemy trafić do rejestru KRD, z komunikacji miejskiej korzysta aż 85 procent ankietowanych Polaków. Co piąty uczestnik podjętego badania nie kupuje biletu, w grupie ankietowanych 25 – 34 lata prawie aż 69 procent to strona męska deklarująca jazdę na „gapę”.

Jak obecność w bazach KRD lub BIK wpływa na przyznanie pożyczki?

Jak usunąć wpis z KRD?

Jedyną i najskuteczniejsza metodą na usunięcie problematycznego wpisu z rejestru długów jest spłata zadłużenia. Wierzyciel (osoba lub firma u której posiadamy zobowiązanie) ma obowiązek wypisania dłużnika w terminie 14 dni od uregulowania wierzytelności. Następie KRD w ciągu 7 dni usuwa dane zadłużengo z listy nierzetelnych osób.

Warto wspomnieć również o cesji długu, w przypadku jak dług zostaje przejęty przez kolejną firmę lub inną osobę prawną KRD usuwa wpis o zadłużeniu w ciągu 7 dni, dłużnik ponownie może znaleźć się w rejestrze ale tylko na wniosek nowego wierzyciela

Dodaj komentarz