Jak aktywować nową kartę płatniczą i nadać pin?

Jak aktywować nową kartę płatniczą i nadać pin?

Konta osobiste w banku w dzisiejszych czasach to standard, również standardem stało się otrzymywanie karty debetowej do rachunku czasem jest ona płatna lub bezpłatna w zależności od banku, prawie każdy z nas otwierając rachunek w banku zaznacza opcję “z kartą” jest to wygodny i prosty instrument płatniczy ułatwiający życie codzienne. Jak zatem aktywować świeżo otrzymaną kartę w banku?

Nowa karta debetowa, jak ją aktywować?

Każda karta debetowa z względów bezpieczeństwa przychodzi do nas nieaktywna, nawet jeśli list zostanie zagubiony dzięki tej metodzie nikt z niej nie skorzysta, w zależności od wybranego banku procedura aktywacji nowej karty płatniczej nieco się różni.

W większości aktualnych banków nową kartę możemy aktywować poprzez kanał bankowości online, mobilnej lub też telefonicznie, nieco mniej popularną metodą aktywacji jest wizyta w placówce lecz też niektóre banki udostępniają taką formę.

Popularne niegdyś aktywowanie karty osobistej stosowane jeszcze kilka lat temu poprzez użycie PINu przy pierwszych zakupach lub transakcji (np podczas wypłaty gotówki z bankomatu) jest już praktycznie nie stosowane w bankach.

 

Jak aktywować kartę w banku Santander?

Santander oferuję aktywacje karty na kilka możliwych sposobów, najłatwiej aktywujemy kartę w tym banku poprzez kanał bankowości on-line, nadając pin i zatwierdzając operację narzędziem autoryzacyjnym (SMS, Aplikacja), w tym celu po zalogowaniu do bankowości online przechodzimy do zakładki “Karty” a następnie postępujemy z instrukcją banku, wybieramy opcję “Aktywuj” i w zakładce więcej “Nadaj PIN” – karta po potwierdzeniu i nadaniu pinu będzie już aktywna.

Kartę możemy także aktywować podczas pierwszej transakcji w bankomacie lub terminalu, gdzie podczas dokonywania wypłaty lub zakupów będzie wymagane podanie PINu, w przypadku skorzystania z opcji aktywacji poprzez bankomat może być wymagane czterokrotne wpisanie nowego pinu.

Jak aktywować kartę w mBanku?

Aktywacja karty w mBanku nie zajmuje więcej niż kilka minut, bank oferuje trzy możliwości aktywacji za pomocą kanału bankowości internetowej, telefonicznie po zautoryzowaniu się jako klient banku na infolinii oraz w bankomacie.

W przypadku kanału online, po zalogowaniu do konta należy przejść z menu głównego do zakładki “Moje Finanse – Karty” następnie z listy kart wybrać docelową którą chcemy aktywować musi się ona znajdować w statusie “DO AKTYWACJI”, następnie obok karty klikamy opcję “aktywuj”. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wprowadzenie pełnego 16 cyfrowego numeru karty oraz dwukrotne wprowadzenie nowego numeru PIN który chcemy nadać, ostatnim krokiem jest zatwierdzenie operacji poprzez nasze narzędzie autoryzacyjne (SMS,Lista kodów,Powiadomienie w aplikacji).

Jak aktywować kartę w PKO BP?

Jak aktywować kartę w Pekao SA?

Jak ustalić PIN do karty osobistej?

W nieodległych latach PIN do karty był wysyłany w kopercie wraz z kartą w liście zwykłym. W specjalnych przygotowanych kopertach utajnionych (nie widoczna zawartość pod światłem) znajdował się zaklejony PIN który wymagał zerwania listka aby go odkryć.

Do dziś ten sposób jest jeszcze stosowany w niektórych bankach takich jak Boś Bank lub Credit Agricole, PIN oczywiście jest wysyłany oddzielnym listem do karty a do jego aktywacji wymagana jest autoryzacja jako klienta banku (kanał online lub telefonicze)

W praktycznie każdym aktualnie banku zawsze możemy zmienić już nadany PIN poprzez nadanie nowego, w większości zrobimy to oczywiście internetowo logując się do konta lub poprzez infolinię banku.

Kilka zasad bezpieczeństwa w kartach debetowych

Korzystając z instrumnentów płatnicznych takich jak fizyczne karty płatnicze/debetowe musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, pierwszą z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa dla kodu PIN, nie ustalajmy nigdy kodu PIN jako swojej daty urodzenia czy kilku następujących po sobie cyfr (takich jak 0000 czy 1234), tego typu kombinacje łatwo zgadnąć a powinny być znane tylko nam, dobrym sposobem jest kilka cyfr z naszego numeru telefonu czy też losowe cyfry które zapamiętamy. Trudny PIN do karty to jednak nie wszystko o czym powinniśmy pamiętać, w sklepach i bankomatach zawsze zasłaniajmy pinpad (klawiaturę) ręką lub portfelem tak aby podczas wpisywania nikt go nie widział poza nami.

Następnym kanałem w którym trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych jest internet, warto wspomnieć o tym iż tak na prawdę nie ma standaryzacji w procesowaniu płatności online kartą przeważnie zostaniemy zapytani o trzy rzeczy:

  • Numer karty debetowe
  • kod CVV (kod znajdujący się na odwrocie karty 3 cyfry)
  • Datę ważności karty

Czasem możemy nie być proszeni o numer CVV szczególnie robiąc zakupy online w sklepach internetowych w USA (choćby takich jak Amazon). Większość transakcji kartowych jest dziś procesowania przez 3D Secure, oznacza to że po wpisaniu wymaganych danych karty zostaniemy przekierowani na stronę banku lub operatora autoryzacji (Visa, Mastercard) celem podania kodu sms i potwierdzenia transakcji.

Pamiętajmy aby nigdy nie podawać danych karty w nie zaufanych sklepach internetowych a także nie zapisywać danych w mailu czy na komputerze w celu bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *