Do czego służy przelew 1gr na rachunek firmy pożyczkowej?

Do czego służy przelew 1gr na rachunek firmy pożyczkowej?

Do czego służy przelew 1gr na rachunek firmy pożyczkowej?

Przelew weryfikacyjny, czyli sposób na potwierdzenie tożsamości klienta.

Każda firma pożyczkowa ma inny system weryfikacji potencjalnego klienta. Niektórzy usługodawcy bardzo rzetelnie podchodzą do tego tematu i skrupulatnie sprawdzają rejestry takie jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), czy BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) pod kątem zdolności kredytowej konsumenta. Inni natomiast, ograniczają swoje działania w tym zakresie do weryfikacji zgodności danych osobowych. Większość parabanków oferujących tak zwane chwilówki posiada jednak wspólny model weryfikacji rachunku konta bankowego. Polega on na wymogu, wykonania przez klienta tak zwanego przelewu weryfikacyjnego. Kwota takiego przelewu zazwyczaj mieści się w przedziale między 1 groszem, a 1 złotówką. Jeśli pożyczkodawca, z którego usług mamy zamiar skorzystać, wymaga przelewu weryfikacyjnego, oznacza to, że prawdopodobnie mamy do czynienia z firmą uczciwą i kompetentną, ponieważ ten sposób weryfikacji pozwala chronić klientów przed przestępstwami, takimi jak, chociażby wyłudzanie pieniędzy.

Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim, rachunek bankowy, z którego realizowany jest przelew weryfikacyjny, musi należeć do osoby wnioskującej o pożyczkę. Tylko w takim przypadku usługodawca będzie w stanie zweryfikować czy dane wnioskodawcy pokrywają się z danymi właściciela konta. Jest to doskonałe zabezpieczenie przed oszustami, podszywającymi się pod inne osoby i próbującymi dokonać wyłudzenia środków na cudze dane osobowe. Kolejną istotną kwestią, jest wymóg wykonania przelewu poprzez bankowość online (za pomocą platformy internetowej lub aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy rachunek). Wymóg wykonania przelewu weryfikacyjnego dotyczy nowych klientów, korzystających z usług danego usługodawcy po raz pierwszy. Przy kolejnym korzystaniu z usług określonego pożyczkodawcy, nasze dane będą znajdowały się w jego bazie, a co za tym idzie, ponowna weryfikacja nie będzie konieczna. Wymóg zlecenia przelewu weryfikacyjnego zazwyczaj pojawia się pod koniec procesu wnioskowania o pożyczkę w formie online. Dane osobowe, które zamieścimy we wniosku, muszą pokrywać się z danymi przypisanymi do konta bankowego. Nawet gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jednak w kwestii danych nie będzie zgodności, usługodawca nie wypłaci nam pieniędzy. Oczywiście zabezpieczenie tego typu ma wpływ na czas oczekiwania na gotówkę. Co prawda, wiele firm szczyci się tym, że wnioski rozpatrują błyskawicznie i klient może liczyć na odpowiedź w ciągu np. 30 minut, jednak proces przetwarzania zleceń płatniczych w bankach może zająć znacznie więcej czasu, od kilku godzin do kilku dni (np. gdy zlecimy przelew w piątek po południu, środki mogą pojawić się na koncie pożyczkodawcy dopiero w poniedziałek rano). Na czas realizacji zleconej płatności ma przede wszystkim wpływ to, w jakim banku klient posiada rachunek, a w jakim firma pożyczkowa. Rachunek bankowy usługodawcy zazwyczaj przekazywany jest drogę elektroniczną, na podany we wniosku pożyczkowym adres e-mail. Ważne jest, aby skrzynka pocztowa była aktywna, jeśli we wniosku podamy niepoprawny adres e-mail, proces wypłaty środków prawdopodobnie znacząco się wydłuży.

Czy to na pewno bezpieczne?

Wróćmy na chwilę do samej kwoty przelewu weryfikacyjnego, tak jak zostało to wcześniej wspomniane, pożyczkodawcy wymagają bardzo niskich wpłat, najczęściej groszowych. Jeśli wymagana kwota jest wyższa, np. wynosi kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, jest to sygnał, że możemy mieć do czynienia z oszustwem. W takiej sytuacji przestępcy wyłudzają niewielkie kwoty (jednak wysokie jak na standardy przelewów weryfikacyjnych) i urywają kontakt z osobą, która w dobrej wierze dokonała płatności. Oczywiście, w takim przypadku żadne środki nie pojawią się na naszym koncie, gdyż rzekoma firma pożyczkowa po prostu nie istnieje. Kreatywność i pomysłowość przestępców działających w branży pożyczkowej jest niestety ogromna, dlatego przed podjęciem działania prowadzącego do przekazania swoich danych czy środków określonemu pożyczkodawcy, należy wykazać się wzmożoną ostrożnością i podjąć działania sprawdzające. Jeśli nie masz pewności, co do uczciwości i legalności danego usługodawcy, możesz zweryfikować go pod tym kątem w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto również zasięgnąć opinii innych klientów, którzy już korzystali z usług danej firmy. Niestety, wielu oszustów posiada liczne „fake konta” na portalach społecznościowych i wykorzystuje je do zamieszczania nieprawdziwych opinii, które mają na celu stworzenie fikcyjnego wrażenia uczciwości. Właśnie, dlatego warto opierać się na opiniach klientów umieszczanych na portalu CreditNow.pl, gdyż wszystkie komentarze dotyczące działalności i ofert parabanków, publikowane na naszej witrynie, pochodzą od prawdziwych ludzi. Podsumowując, przelew weryfikacyjny to przede wszystkim korzyść dla bezpieczeństwa klienta, jednak ze względu na obecnych na rynku licznych oszustów, należy zachować wzmożoną czujność i dokonywać samodzielnej weryfikacji podmiotów, którym mamy zamiar powierzyć swoje dane.

Dodaj komentarz