Czy można cofnąć przelew? Creditnow.pl

Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

Przelew bankowy to jedna z najpopularniejszych metod rozliczeń bezgotówkowych często realizowana całkowicie online, wystarczy kilka minut, rachunek bankowy i pieniądze trafiają do odbiorcy. W samym listopadzie 2019 roku Polacy zrealizowali ponad 2,5 miliona tego typu transakcji. Co jeśli nagle okaże się że pomyliliśmy rachunek?

Jak dokładnie działa przelew bankowy?

 

Czy można wycofać pomyłkowo wysłany przelew bankowy?

Niestety sama konstrukcja systemu przelewów elixir (jak i całego systemu swift) uniemożliwia wycofanie już wysłanego przez bank przelewu oczywiście pod warunkiem że został już zaksięgowany jako wychodzący (pieniądze opuściły już bank). Dlatego też tak ważne jest pilnowanie i sprawdzanie nawet kilkukrotnie rachunku docelowego, aby uniknąć pomyłki możemy zapisać w banku konta do których często przelewamy pieniądze jako „odbiorców zaufanych/stałych” lub też skorzystać z historii rachunku celem powtórzenia transakcji (większość banku w systemach online udostępnia opcję 'powtórz przelew’) dzięki temu będziemy pewni że wysłaliśmy pieniądze na właściwy rachunek.

Jak anulować jeszcze nierealizowany przelew bankowy?

Jeśli przelew wychodzący nie został zaksięgowany na naszym rachunku a jedynie widnieje w transakcjach „zablokowanych” (nie każdy bank w ten sposób ma skonstruowany system, czasem jest to od razu obciążenie na rachunku mimo braku zaksięgowania sesji wychodzącej) możemy anulować przelew, niektóre banki udostępniają taka możliwość z poziomu systemu online lecz dla pewności warto skorzystać z pomocy konsultanta na infolinii banku, powinien on skutecznie anulować transakcje i zwrócić gotówkę na konto.

Co zrobić gdy przelaliśmy pieniądze na zły rachunek bankowy?

W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem i złożyć reklamację dotyczącą przelewu, mimo że błąd nastąpił z naszej strony bank powinien mieć możliwość interwencji w sprawie i kontaktu z właścicielem rachunku na który przez przypadek przelaliśmy pieniądze. Pamiętajmy że bank nie ma obowiązku zwracać pieniędzy, ma jedynie możliwość kontaktu z drugą stroną.

Co w przypadku jak błędny odbiorca nie chce zwrócić niesłusznie otrzymanych pieniędzy? w takim wypadku zostaje nam jedynie droga prawna, powinniśmy udać się na policję która ma w obowiązku wszcząć postępowanie wyjaśniające i przesłuchać obydwie stronie, jeśli to jednak dalej nie przyniesie rezultatu zostaje nam droga sądowa z powództwa cywilnego. Jedynie wyrok nakazowy sądu może zmusić taką osobę do zwrotu pieniędzy. Jednak większość tego typu spraw kończy się na kontakcie banku z odbiorcą i przeważnie błędny odbiorca sam z siebie zwraca gotówkę na konto właściciela.

Ważne! zgodnie z prawem osoba przypadkowo „obdarowana” w świetle art. 405 – 414 Kodeksu Cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu powinna oddać otrzymane pieniądze zaraz po tym jak zauważy niewłaściwy przelew na swoim rachunku.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy, jeśli przelejemy pieniądze na zamknięty rachunek bankowy zostaną one automatycznie cofnięte i wrócą do nas w ciągu 2 dni.

Dodaj komentarz